Ministrantura: Missa solemnis (Msza uroczysta) - akolici i turyfer


Akolici – Missa solemnis


1. Zakrystia
Akolici (AA) zapalają akolitki ok. 5 minut przed rozpoczęciem Mszy św.
2. Wejście
AA idą w procesji do ołtarza w jednej linii z krucyferem (K) poprzedzani przez turyfera (T). Pierwszy akolita (A1) idzie po prawej stronie K; drugi akolita (A2) idzie po lewej stronie K1. AA trzymają akolitki przed klatką piersiową, podtrzymując je „wewnętrzną” ręką2. Dochodząc do ołtarza wykonują wspólnie z K lekki skłon3, idą odstawić akolitki na kredens i stają obok kredensu. Na znak MC klękają do modlitw u stopni ołtarza4.
3. Po modlitwach u stopni ołtarza
Na znak MC AA wstają.
Jeśli C, D i SD siadają na śpiewane Kyrie lub Gloria, A1 asystuje D, A2 asystuje SD, zajmując miejsca za ich siedzeniami5.
Gdy śpiewana jest lekcja, AA siedzą na swoich miejscach.
4. Po lekcji
AA wstają i idą do kredensu, skąd biorą akolitki. Następnie idą na środek przed stopnie ołtarza, stają obok siebie (A1 po prawej stronie) i czekają, aż dołączą do nich T, MC, SD i D. Na sygnał MC wszyscy przyklękają, obracają się do środka i procesyjnie udają na miejsce śpiewania ewangelii, gdzie AA ustawiają się twarzą w stronę lekcji, mając pomiędzy sobą SD z ewangeliarzem (A1 stoi naprzeciwko T, A2 naprzeciwko MC). Podczas śpiewania ewangelii AA cały czas stoją wyprostowani.
5. Po Ewangelii
AA wspólnie z MC przyklękają na środku przed stopniami ołtarza i idą odstawić akolitki. Jeśli jest homilia, siadają; jeśli nie, stoją przy kredencji.
6. Offertorium
Gdy SD podejdzie do kredencji, aby wziąć kielich, A2 pomaga mu włożyć welon naramienny.
A1 bierze z kredensu tacę z ampułkami, zanosi ją na ołtarz i schodzi przed stopnie. Po nalaniu wina i wody do kielicha, A1 odnosi tacę na kredens.
Gdy D okadza C, A1 bierze z kredensu lawaterz, zaś A2 ręczniczek. AA idą przed stopnie ołtarza po stronie lekcji, skłaniają się i wchodzą na stopnie. A1 polewa palce C wodą; A2 trzyma ręczniczek, w który C wyciera ręce. Następnie AA skłaniają się, obracają i idą odłożyć lawaterz i ręczniczek na kredens.
AA stają przy kredensie i w odpowiednim momencie obracają w stronę T, który po wzajemnych ukłonach okadza ich. AA skłaniają się w stronę T, po czym A1 bierze z kredensu dzwonek.
7. Kanon
Gdy C mówi Sanctus, A1 dzwoni 3 razy.
Gdy C wyciąga ręce nad ofiarami i mówi Hanc igitur, A1 dzwoni raz.
AA klękają na znak MC.
A1 dzwoni raz na każde z przyklęknięć C po konsekracji, po 3 razy zaś na podniesienie Ciała i Krwi Pańskiej6.
AA wstają na znak MC.
Pod koniec Pater noster, gdy SD przekazuje D patenę, A2 wchodzi na stopnie ołtarza; zdejmuje z ramion C welon, przyklęka wspólnie z SD (za jego plecami), po czym odnosi welon na kredencję.
8. Domine non sum dignus
Gdy C mówi trzykrotnie Domine non sum dignus, A1 dzwoni 1 raz za pierwszym razem, 2 za drugim i 3 za trzecim. Na sygnał MC wszyscy klękają.
9. Komunia
Na sygnał MC wszyscy wstają. A1 odkłada dzwonek na kredens i, jeśli potrzeba, bierze patenę (pateny). Wszyscy ustawiają się do Komunii i komunikują. Jeżeli Komunii Świętej udzielają wiernym inni oprócz C kapłani, AA towarzyszą im z patenami.
10. Po Komunii
AA klękają przy kredensie. Na sygnał MC wszyscy wstają. A1 zanosi na ołtarz tackę z ampułkami. Po puryfikacji A1 odnosi tacę7 na kredens.
Gdy SD przenosi palkę na stronę ewangelii, A2 idzie z welonem kielichowym na stronę ewangelii przed stopnie (przechodząc przed środek przyklęka za plecami SD). W odpowiednim momencie A2 podaje SD welon; następnie wraca na swoje miejsce przy kredensie.
Po Ite missa est wszyscy klękają na znak MC i przyjmują błogosławieństwo. Podczas ostatniej Ewangelii wszyscy przyklękają na słowa Et Verbum caro factum est. Następnie na znak MC AA biorą z kredensu akolitki i wraz z resztą służby ołtarza ustawiają się odpowiednio do procesji.
1 Jeżeli w procesji nie uczestniczy K, AA idą obok siebie.
2 Tzn. np. w procesji na wejście A1 podtrzymuje akolitkę u podstawy lewą ręką; A2 zaś – prawą.
3 Jeśli w procesji nie uczestniczy K, AA dochodząc do ołtarza przyklękają.
4 Jeżeli Mszę świętą poprzedza aspersja, po oracji na jej zakończenie AA podchodzą do siedzeń C i lewitów. A1 odbiera kapę C; A2 – aspersorium i kartkę z modlitwą; AA w odpowiednim momencie zanoszą odebrane sprzęty do zakrystii; potem idą na swoje miejsca przy kredencji.
5 AA asystują lewitom, ilekroć ci siadają.
6 Starając się o harmonię między poszczególnymi spośród 3 dzwonków na podniesienie i rzutami trybularza.
7 Oraz, jeżeli jest taka potrzeba, wypuryfikowane pateny.





Turyfer – Missa solemnis


1. Zakrystia
Turyfer (T) zapala węgielki ok. 10 minut przed mszą.
2. Wejście
T idzie na czele procesji do ołtarza. Trzyma trybularz w lewej ręce1, a w prawej ma łódkę. Dochodząc do ołtarza przyklęka i idzie na swoje miejsce obok kredensu. Stoi tam machając trybularzem, który jest lekko otwarty.
3. Koniec modlitw u stopni ołtarza
Na znak MC, T idzie do ołtarza (strona lekcji), przy czym stara się do niego dotrzeć w tym samym czasie, co MC. Staje po prawej stronie MC. Obaj kłaniają się C i wchodzą na najwyższy stopień. Tam T otwiera trybularz. (MC decyduje, kiedy odbiera łódkę od T).
Po błogosławieństwie kadzidła T zamyka trybularz i podaje go D. T odbiera od MC łódkę i idzie przed stopnie ołtarza po stronie lekcji.
Gdy C okadzi ołtarz, T ustawia się przed stopniami ołtarza po stronie lekcji i staje po prawej stronie D. Razem z D i SD kłania się głęboko C. D okadza C; następnie T i lewici wykonują głęboki skłon. T odbiera od D trybularz i idzie na swoje miejsce.
4. Po lekcji
Na znak MC T staje po jego prawej stronie, jak przy poprzednim zasypaniu. Trzyma trybularz w lewej ręce. Wszystko odbywa się jak poprzednio, z wyjątkiem tego, że T odchodzi od ołtarza z trybularzem w prawej ręce, staje po prawej stronie MC (za plecami T stoi A1) i czeka, aż D dołączy z mszałem (pomiędzy T i MC a stopniami ołtarza należy zachować odpowiednią przestrzeń dla D i SD). Na sygnał MC wszyscy przyklękają, obracają się do środka i procesyjnie udają na miejsce śpiewania ewangelii, gdzie T ustawia się po lewej stronie D (naprzeciwko A1).
5. Ewangelia
T na znak MC podaje mu trybularz i odbiera go od MC po okadzeniu.
Po odśpiewaniu ewangelii T ustawia się obok D i podaje mu trybularz. Gdy C ucałuje ewangeliarz, D i T skłaniają się głęboko C, po czym D okadza C. D i T wykonują głęboki skłon; T odbiera od D trybularz, a następnie, zależnie od potrzeb, idzie na swoje miejsce po stronie lekcji lub do zakrystii uzupełnić węgielki. W drugim przypadku wraca do prezbiterium po Et incarnatus est w Credo2 lub na offertorium, jeśli Credo nie ma.
6. Offertorium
T staje obok kredensu, trzymając trybularz w lewej ręce. Na sygnał MC idzie przed stopnie ołtarza i następuje zasypanie. T przekazuje D trybularz i odbiera od MC łódkę. Idzie z MC przed stopnie ołtarza, przyklękają na środku za plecami SD, po czym T idzie bezpośrednio na lewą stronę C i asystuje mu przy okadzaniu.
Gdy C okadzi ołtarz po stronie ewangelii, T przyklęka razem z nim przed środkiem na suppedaneum; zaraz potem idzie przed stopnie ołtarza po stronie lekcji (przyklęknąwszy in plano za plecami SD) i staje po lewej stronie D. Następuje okadzenie C, jak poprzednio.
Po okadzeniu C, T idzie z D przed stopnie ołtarza na środek, przyklękają; idą okadzić obecny kler. Następnie przed stopnie ołtarza na środek, przyklękają; idą na prawą stronę SD, który obraca się w ich kierunku; D okadza SD. Następnie T odbiera od D trybularz i okadza kolejno D, MC, AA (1x1 każdy, poczynając od A1), ewentualnie innych ministrantów (1x1 każdy lub okadzenie zbiorowe). Następnie T przyklęka za plecami SD i udaje się na skraj prezbiterium, gdzie okadza lud (1x1 na środek, w lewo i w prawo). D i T pamiętają za każdym razem o skłonieniu się przed i po okadzeniu.
[Po okadzeniu ludu T daje znak ceroferariuszom (CF), aby ustawili się do wspólnej rewerencji; po rewerencji T i CF idą do zakrystii. Pod koniec prefacji T wyprowadza niosących zapalone pochodnie CF do prezbiterium; daje im znak do przyklęknięcia; następnie T udaje się do kredencji.]
7. Kanon
W odpowiednim momencie po Sanctus–Benedictus T podaje łódkę MC, który dokonuje zasypania. Następnie T idzie przed stopnie ołtarza po stronie lekcji i klęka in plano. T okadza Ciało (3x2) i Krew (3x2)3. Po okadzeniach T, przyklęknąwszy na środku przed stopniami ołtarza (za plecami SD), wraca do zakrystii.
8. Pater noster
T wraca do prezbiterium tak, by nie zwracać na siebie uwagi, i staje na swoim miejscu.
9. Komunia
Na sygnał MC wszyscy wstają i ustawiają się do komunii. [Po przyjęciu Komunii Świętej T ustawia CF na miejsca asystowania przy komunii.]
10. Po Komunii
Na sygnał MC wszyscy wstają.
[T idzie do zakrystii z CF, którzy zostawiają tam pochodnie; potem T i CF wracają do prezbiterium.]
Po Ite missa est wszyscy klękają na znak MC i przyjmują błogosławieństwo. Podczas ostatniej ewangelii wszyscy przyklękają na znak MC. Następnie na znak MC T wraz z resztą służby ołtarza ustawiają się odpowiednio do procesji.


Reguła okadzeń :
NAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT – 3x2
CELEBRANS – 3x2
DIAKON & SUBDIAKON (LEWICI) – 2x2
DOSTOJNICY KOŚCIELNI – 3x2 lub 2x2
KLER W STROJU CHÓROWYM – okadzenie indywidualne 1x2
lub okadzenie zbiorowe 3x2 (2x środek-2x lewo-2x prawo)
KLERYCY W CHÓRZE – okadzenie indywidualne 1x2
lub okadzenie zbiorowe 3x2 (2x środek-2x lewo-2x prawo)
AKOLICI – 1x1
INNI MINISTRANCI (K, CF) – 1x1 lub 3x1 (środek-lewo-prawo)
WIERNI – 3x1 (środek-lewo-prawo)

1 Ilekroć w trybularzu nie ma pobłogosławionego kadzidła, T trzyma je w lewej ręce. Po pobłogosławieniu, trybularz trzyma się w prawej ręce. Kadzidło uważa się za pobłogosławione do momentu wykonania czynności, do której kadzidło zostało pobłogosławione. Trybularz w procesji na wejście trzyma się w lewej ręce.
Przykład: idąc z MC do zasypania podczas offertorium T trzyma trybularz w lewej ręce. Odbierając trybularz po okadzeniu ołtarza, C, kleru oraz SD, bierze go prawą reką i okadza D, służbę ołtarza i lud. Po okadzeniu ludu T przekłada trybularz do lewej ręki.
2 Jeśli T przechodzi przed siedzącym C, wykonuje głęboki skłon.
3 Starając się o harmonię między poszczególnymi spośród 3 dzwonków na podniesienie i rzutami trybularza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz