Chodzi o ŚPIEWANIE PIEŚNI KOŚCIELNYCH W CAŁOŚCI.
Znamy z nich zwykle tylko kilka pierwszych zwrotek. Zazwyczaj nie zdążamy dośpiewać pieśni do końca, bo akcja liturgiczna musi postępować, a Msza to przecież nie recital.
Z drugiej strony: niedośpiewanie pieśni do końca to coś jakby coś jak ucinanie piosenki przed ostatnią zwrotką albo czytanie kryminału bez ostatnich rozdziałów.
Śpiewanie utworów kościelnych w całości szczególnie ważne wydaje się w przypadku naszych polskich kolęd; ich zasadnicza z teologicznego i kompozycyjnego punktu widzenia tematyka - tematyka Ciała i Krwi Pana Jezusa oraz Jego Ofiary krzyżowej - ujawnia się często w pełni dopiero w końcowych strofach utworów.
A może zastosować takie rozwiązanie, że na przykład
pierwszą część pieśni wykonujemy po wersecie ofertorium, przerywamy, gdy
celebrans ma zacząć prefację, a pieśń podejmujemy od przerwanej zwrotki
na przykład po wersecie communio?
Akcja liturgiczna musi postępować, to prawda, Msza to nie recital, też prawda. Obrzędy nie mogą być zbytecznie długie, dlatego też zakazano komponowania odrębnych utworów na Sanctus i Benedictus. Ma być jeden wtedy.
OdpowiedzUsuńRzecz jasna, nie poruszam tu wcale modernistycznego nabożeństwa Novus Ordo. Bo wtedy można w zasadzie wszystko.
W ramach tradycyjnego rytu są dwa rodzaje muzyki kościelnej: chorał i polifonia, przy czym pierwszeństwo ma chorał i tylko on jest właściwą muzyką kościelną.
I chorał winien być wykonywany podczas Mszy (śpiewanej).
Pieśni polskie nie były i nie będą muzyką właściwie kościelną czy liturgiczną. Dlatego są całkowicie drugorzędne wobec tego, co się dzieje w trakcie Mszy i dlatego nie powinny stanowić przedmiotu żadnych bojów.
Boje powinniśmy wszyscy toczyć o powrót chorału na swoje właściwe miejsce: uczyć się śpiewu (zwłaszcza mężczyźni, którzy mają tworzyć schole), zachęcać innych do brania w nim udziału (części stałe). A pieśni polskie zostawić na innego rodzaju nabożeństwa i pielęgnować choćby w domu.
A tak przy okazji:
OdpowiedzUsuńhttps://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2016/11/30/muzyka-lub-spiew-liturgiczny-wstep/
https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2017/03/26/choral-i/
oraz
https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2017/03/29/choral-poboznosc/
Jeśli Bóg da, w przyszłości kolejne części z tej serii wpisów.