Dążyć do doskonałości

Śś. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, Pustelników i pierwszych Męczenników Polski, A.D. 2015

Vade~mecum (fot. MDK)

Anarchia nie jest do zbawienia koniecznie potrzebna. Jest sprawiedliwa i jako podstawa ładu społecznego wynika bezpośrednio z przykazań Bożych, w szczególności piątego i siódmego.
Anarchię definiuję jako sposób życia ludzi, którzy za normę postępowania przyjmują aksjomat nieagresji, czyli zakaz inicjowania przemocy fizycznej lub grożenia taką przemocą, jak również zakaz oszustwa na szkodę osoby lub jej własności.
Przeciw takiemu pojmowaniu i przeżywaniu rzeczywistości katolikom zdarza się wysuwać argument: “Ale na ziemi nigdy nie osiągniemy postulowanego ideału – wyłącznie dobrowolnych relacji między wszystkimi. Zawsze będą istnieli złodzieje i mordercy. Żyjemy w świecie po grzechu pierworodnym!”. To prawda – odpowie anarchista – ale z faktu, iż w rzeczywistości doczesnej nie uda się osiągnąć ideału, nie można wysuwać wniosku, że z dążenia do ideału należy rezygnować.
Doskonale wiemy o tym, że człowiek zraniony grzechem pierworodnym popełni pewne złe czyny. Świadomość tej rzeczywistości nie uzasadnia jednak odrzucenia Bożego wezwania: “Bądźcież wy tedy doskonali, jako i Ojciec wasz niebieski doskonałym jest”.


Zdrowy Wariat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz